Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 7 чоловік

Про організацію освітнього процесу дітей з ООП у 2022-2023 навчальному році

Дата: 17 жовтня 2022 о 11:02, Оновлено 18 жовтня 2022 о 10:20

Поговоримо про забезпечення інклюзивного навчання в умовах воєнного стану

В умовах воєнного стану усні з особливими освітніми потребами є найбільш вразливою категорією школярів, яка потребує виняткової підтримки та уваги. Тож, незалежно від місця їх перебування заклади освіти мають прикласти всі зусилля, аби такі діти продовжили здобуття освіти та отримали необхідну психолого-педагогічну допомогу у безпечних умовах.. Як запезпечити інклюзивне навчання, зокрема в дистанційному форматі? Розглянемо методичні рекомендації МОН щодо до особливостей організації освітнього процесу дітей з осорбливими освітніми потребами в закладах загальної середньої освіти.

Проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дітей, які знаходяться за кордоном та на окупованих теріторіях або змінили місце проживання.

Згідно зі змінами до Положення про інклюзивно-ресурсний центр під час переходу учнів з ООП на наступний рівень навчання чинність рішень виданого висновку ІРЦ продовжується на срок дії воєнного стану. Вивчення розвитку дитини, яка навчається в інклюзивному класі може проводитись командою психолого-педагогічного супроводу, а дитина, яка здобуває освіту у спеціальному закладі освіфти, - психолого-педагогічним консиліумом.

Повторно комплексна оцінка таких здобувачів освіт має бути проведенна не пізніше ніж через три місяці припинення воєнного стану та повернення здобувача освіти на підконтрольну Україні теріторію. В окремих випадках вона може бути проведена фахівцями ІРЦ, які проводили первинну оцінку розвитку та здійснували супровід цієї дитини в освітньому процесі, в онлайн-режимі.

Якщо проведення комплексної оцінки є можливим з певних причин, зарахування учнів до спеціальних закладів освіти здійснюється відповідно до наказу його керівника, що видається на підставі заяви одного з законних представників, копії свідоцтва про народження дитина та медичних документів:

  • довідка за формою первинної оюлікової документації № 086-1/о;
  • карта профілактичних щеплень, заповнена за формою первинної облікової документації № 063/о;
  • висновок ІРЦ про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини;
  • оригінал або копія відповідного документа про освіту (крім учнів першого та другого класів) за відповідний клас, документ, що підтверджує здобуття освіти;
  • інші документи (за наявності).

Для дітей, які вперше потребують комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку в ІРЦ та не мають можливості приїхати для її проведення, батьки можуть подати документи онлайн на порталі Системи автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів. Після встановлення зв'язку з фахівцями ІРЦ батькам потрібно надіслати фото  наявних документів (медичні, продукти діяльності дитини (малюнки, прописи), характеристики від педагогічних працівників, які раніше працювали з дитиною тощо).

Для дітей, які перебувають за межами України, така оцінка може бути проведена онлайн з урахуванням результатів оцінки, проведених за кордоном з використанням визнаних міжнародних діагностичних методик.

Забезпечення дистанційного навчання для учнів з ООП, які перебувають на тимчасово окупованій теріторії

Увипадку звернення законних проедставників учнів з ООП, які перебувають на тимчасово окупованих теріторіях, заклад освіти має зарахувати дитину на підставі обов'язкових документів для зарахування, у тому числі надісланих електронною поштою чи у месенджерах. Школи мають знайти відповідний висновок в АС ІРЦ, створити індивідуальну пролграму розвитку та надіслати її батькам для ознайомлення доступним способом. Після отримання згоди законних представників дитини, програма має бути підписана всіма членами команди та затверджена керівником закладу освіти.

Діти з ООП також мають право отримувати корекційно-педагогічні послуги (допомогу), реабілітаційні заходи в закладах спеціальної освіти в дистанційному режимі. Задля цього батькам потрібно надати зручним для них способом копії документів, що посвідчують особу дитини, висновок ІРЦ, або пред'явити електронні відображення мобільного додатку Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (Дія).

Щодо мережі спеціальних закладів освіти

 Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 р. № 585 (зі змінами) із завершенням 2021/2022 навчального року припинити функціонування спеціальних закладів загальної середньої освіти для дітей із затримкою психічного розвитку. Згідно з нормативними документамиоргани місцевого самоврядування мають перетворити зазначені заклади нв інші типи закладів освіти та забезпечити умови для навчання таких дітей в спеціальних або інклюзивних класах закладів загальної середньї освіти. Процедіро погодження проекту рішеня засновника про реарганізацію/ліквідацію спеціального закладу загальної середньої освіти має здійснюватись відповідно до чинних нормативних актів (прелік відповідних документів затвердженний наказом МОН від 22.02.2022р. № 216)

Освітній процес для дітей із затримкою психічного розвитку в інклюзивних класах організується відповідно до рекомендацій ІРЦ, визначеного типу особливих освітніх потреб та рівня підтримки. У разі переходу до наступного рівня освіти та відсутності динаміки розвитку дитини слід рекомендувати батькам звернутись до ІРЦ для проведення повторної комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2022р № 979 внесено зміни до положень про спеціальну школу та навчально-реабілітаційний центр, зокрема:

  • на період дії воєнного стану спеціальні школи можуть зараховувати дітей з ООП незалежно від категорії (типу) їхніх особливих освітніх потреб (труднощів);
  • заклади освіти можуть додатково створювати класи, в тому числі змішані та інклюзивні, для збереження контингенту учнів та забезпеченню доступності освіти до школярів з числа тимчасово ВПО;
  • діти з ООП, які не є учнями закладу освіти, можуть отримувати корекційно-розвиткові та психологічно-педеагогічні послуги, а також реабілітаційні заходи у дистанційній формі. Для надання послуг змінному контингенту до спеціальної школи можуть надаватись копії документів, що посвідчують особу дитини та висновку ІРЦ або пред'явити електронні відображення документів у мобільному додатку "Дія".

Спеціальними закладами освіти, в структурі яких передбачений пансіон, рекомендується утримуватися від діяльності зазначених структурних підрозділів до закінчення активних бойових дій на теріторії держави. Питання забезпечення права на здобуття освіти дітей з ООП можна вирішувати шляхом організації підвезення учнів або застосування різних форм організації освітнього процесу.

У випадку організації закладом спеціальної осіти дистанційного (змішаного) навчання та відкриття пансіону вихователі, які працюють в закладі, можуть:

  • знаходитися на простої на умовах, які передбачені для всіх інших педагогічних працівників;
  • бути переведені на посади вчителів інклюзивних класів (за наявності таких класів);
  • забезпечувати реалізацію виховного складника освітньої програми закладу спільно з вчителями в дистанційному форматі;
  • запезпечувати надання корекційно-розвиткових та психолого-педагогічних послуг (занять), проведення реабілітаційних заходів (у тому числі для змінного контингенту).

Водночас МОН рекомендує підходити до питання трансформації мережі спеціальних закладів освіти досить виважено. Адже після завершення воєнних дій на теріторії нашої держави, у період післявоєнної розбудови системи освіти ці заклади можуть стати ресурсом для забезпечення освітнього процесу для учнів зруйнованих закладів.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.